"A penny for a spool of thread,
A penny for a needle,
That's the way the money goes."
We are all familiar with the nursery rhyme, aren't we? Things cost a lot more than a penny, these days, but how the money goes is still the same.
Today, I took $20 with me and went to the stores. I wanted to buy a couple of items for an upcoming prayer gathering, a few grocery items for daughter, and a couple of treats for us to celebrate my birthday.
First, we went to the dollar store. I bought a white plastic table covering, a package of small paper plates, a dozen eggs, a bottle of soda, a package of granola bars, and some chocolate candy (all, $1.00, each). Spent $6.38.
Next, we went to the Indian store to buy 4 samosas ($1.00 each) and a package of tea (ginger chai; $5.00). Our total came to $9.00.
And finally, we stopped by the neighborhood convenience store to buy a container of hazelnut flavored coffee creamer ($3.00).
We had the samosas for tea; there's one leftover which I will have tomorrow. 1 egg was used (with the last egg left in the old package) to make a pan of brownies; 5 more were hard-boiled and 3 of them were made into egg salad for tomorrow's lunches and the other 2 will be kept for lunches later in the week; the granola bars will be for snacks during the week and the chocolate candy are a treat for daughter. The white plastic table cover and paper plates are for next month's prayer gathering.
I had $1.62 left from my $20 and daughter shook her head in disbelief at
how quickly the money was spent. And I was reminded of the nursery
rhyme I quoted above. Although, we might have to revise and update it for the present days:
"A dollar for a dozen eggs
Five dollars for the chai tea
That's the way twenty dollars go."
How does your money go?
No comments:
Post a Comment
Thank you for visiting my blog and commenting. Your comments are much appreciated. Please comment in English. No Anonymous comments, please. And no links to other websites, especially advertising products. Thank you.